עבודת הערכה חלופית

שלום לתלמידי שכבת י', כחלק מהבגרות הפנימית במבוא לביולוגיה תעבדו על עבודת הערכה חלופית. הציון על עבודת ההערכה החלופית שווה 30% מהציון השנתי. הערכה חלופית מוגשת בזוג. לאורך השנה תעבדו בהנחיית המורה על העבודה.

בטבלה הבאה ניתן לראות את הצעות הקבוצות ואת המצב של כל קבוצה וגם את הערות והארות המורה.

ניתן להציע רעיון מקורי שלכם למורה או לחילופין לבחור רעיון לעבודה מבין אחת האפשרויות הבאות או :

 1. הכנת מצגת + הצגה קצרה בכיתה בנושאי התנהגות בע"ח/אבולוציה או מבוא לגוף האדם:
  א. מצגת לימודית בנושא התנהגות בע"ח או אבולוציה שנלמד או טרם נלמד בכיתה, מבוסס על פרק מהספר.
  ב. מצגת על פתרון לבעיה הקשורה לבני-אדם והתנהגות בע"ח/אבולוציה או מצגת על טיפול במחלה הקשורה למבוא לגוף האדם. למשל: פתרון לבעיית הכלבת וחיות בר; אילוף כלבי-נחיה בעוקץ; פתרון בעיית יתושים כמעבירי מחלות; טיפול בדלקת-גרון חיידקית מסוג סטרפטוקוקוס A; טיפול במחלת סרטן העור; טיפול בקרע ברצועה ועוד.
  ג. מצגת על מחקר עדכני בנושא התנהגות בע"ח/אבולוציה או מבוא לגוף האדם.
 2. הכנת משחק חברתי בנושאי התנהגות בע"ח/אבולוציה או מבוא לגוף האדם. אפשרי גם משחקים מורכבים, משחקי פנטומימה, חידות, משחק בעזרת סמראטפון ועוד. אני מצפה לאיכות משחקית גבוהה, לצבעוניות ולאיכות חומרים. העבודה מיועדת להגשה כזוג או יחיד.

  IMG_20170605_181658.jpg

  משחק מונופול על התנהגות בעלי-חיים שהכינו ספי בלוט ודביר מסילתי בתשע"ז

 3. הכנת משחק קהוט (Kahoot) בנושאי התנהגות בע"ח ואבולוציה, 20 שאלות למגיש יחיד, 30 שאלות למגישים כזוג. בכל שאלה צריכה להיות תמונה יפה שמתאימה לשאלה. 10% מהשאלות יכולות להיות שאלות כלליות על בע"ח ו/או שאלות מצחיקות. (מס' הקבוצות שיכולות להכין קהוט מוגבל ל-2-3 קבוצות לכל כיתה)

מטרות המצגת

מטרות הפרוייקט הן יצירת מצגת על פתרון רפואי למחלה לפי בחירתך ולפי אישור המורה, הפתרון יכול להיות תרופה, שיטת טיפול או ניתוח, אמצעי הדמיה או התקן רפואי. הפרוייקט יכלול איסוף מידע, גרפים ותמונות ממקורות שונים, עיבודם ויצירת מצגת ולאחר מכן הצגת המצגת בפני כל הכיתה ולאחר-מכן בחינה בע"פ על תוכן המצגת.

אפשר למצוא מצגת לדוגמה עם הוראות וטיפים למצגת נכונה בקישור כאן.

מחוון ניקוד מפורט לפרוייקט מצגת במבוא לביולוגיה ניתן לראות כאן.

טיפים

טיפ חשוב, אם אתם כותבים טקסט על תמונה צבעונית:

stash-1-507c8da7ae6f2

טקסט לבן בעל היקף שחור נקרא בקלות על רקע של כל צבע

לדוגמה איך מצגת טובה צריכה להראות אפשר להוריד שתי מצגות שאני הכנתי לצורך הרצאות קצרות בשתי תחרויות: לך אל נמלה (קובץ PDF) והלומינג והסופרה (קובץ PDF).

מבנה המצגת

מי שבוחר להכין מצגת, לפניכם שלד של נושאי המצגת:

5-Ways-to-Get-the-Most-Out-of-Your-Doctors-Visit

לצורך הכנת המצגת והשיעור הקצר תאספו מידע ותמונות ממגוון מקורות כתובים וממגוון מקורות ברשת. המידע יעסוק בגורמים למחלה, בתסמיניה ובדרך ההתפתחות שלה; בטיפול, במניעה ובחיסון (אם יש).

היקף המצגת

בין 8-12 שקופיות, כולל שקופית שער ושקופית מקורות, לא ההיקף והכמות עיקר אלא האיכות – היכולת לאסוף מקורות מגוונים ואיכותיים, לערוך את מקורות המידע לכדי תוצר מגובש שהוא שלכם.להעתיק-להדביק כולם יכולים בלי להתאמץ. אתם תיצרו תוצר שתוכלו לעמוד מאחוריו ולספר – אני יצרתי את זה.

פרקי המצגת

על המצגת להכיל את החלקים הבאים:

670px-Write-a-Last-Minute-Essay-Step-5

תסמיני המחלה

התופעות, השינויים והנזקים של המחלה. תוך התייחסות מפורשת לרקמה/ות, האיבר/ים ו/או המערכת/ות הנפגעות מהמחלה. וכיצד הפגיעה ברקמה/איבר/מערכת זו פוגעת באדם השלם כולו. לדוגמה, אם תכתבו על מחלה ציסטיק פיברוזיס, תצטרכו לכתוב על הבעיה התאית המובילה לשינוי בריכוז יוני הכלור מחוץ לנאדית הריאה, תצטרכו להסביר כיצד פועלת נאדית הריאה וכיצד שינוי זה מוביל לבעיות חימצוניות הגורמות לנזקים נרחבים בכל הגוף.

גורמי המחלה

מה הגורם למחלה? חיידק? מחלה תורשתית? אולי אף אחד לא יודע עדיין? זה המקום בו תסכמו את הידע לגבי מה הגורם למחלה. פעמים רבות הידע מה גורם למחלה יכול להוביל לפיתוח טיפול למחלה: תרופה או חיסון.

דרכי טיפול, מניעה וחיסון

אם יש טיפול, מניעה או חיסון. זה החלק האופטימי של העבודה בו תספרו על היכולת שלנו לרפא או למנוע או לפחות להקטין את הנזק שגורמות המחלות.

סיכום

בסיכום תחזרו בקצרה על הרעיונות המרכזיים שהצגתם במצגת ובנוסף תוסיפו פן אישי למצגת. האם נהניתם לכתוב אותה? האם הסתקרנתם ללמוד עליה עוד? האם יש לכם קרוב משפחה (או אתם) ח"ו החולים במחלה? איך הוא מתמודד עם המחלה? ואולי גם תקווה לעתיד, איך אתם חושבים שהמחקר לגבי המחלה יתקדם ואיזה אפשרויות מעניינות ומקוריות לטיפולים עתידיים יש?

מקורות/ביביליוגרפיה

מהם המקורות בהם השתמשת לצורך המצגת? אם זהו אתר – ציינו את שם הדף ואת הכתובת. אם זהו ספר או אנציקלופדיה – ציין את שם המחבר, את שם הספר ואת העמודים.

המצגת צריכה לשלב לפחות שלושה מקורות, מהם לפחות אחד מודפס (ספר, אנציקלופדיה או ירחון) ולפחות אחד אינטרנטי. ויקיפדיה העברית טובה לצורך איסוף מושגים ורעיונות אבל אני לא מקבל אותה כמקור אינטרנטי יחיד. כמו־כן, אתרים שהכתובת שלהם מסתיימת ב-com או co.il נחשבים פחות אמינים מאחר שאלו אתרים של חברות מסחריות. לעומת זאת, אם האתר הוא של קופת־חולים או מרכז רפואי – האיכות די טובה.

ניתן למצוא מקורות מידע אינטרנטיים איכותיים שאספתי בדף "עוד מדע ברשת", כאן בשעלביו.

בהצלחה רבה! אריאל גליל.

תגובה אחת ל-“עבודת הערכה חלופית

 1. עמיחי שטינברג

  אין על אריאל גליל!!!!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.