עבודת בגרות פנימית בביולוגיה

שלום לתלמידי הישיבה, ברוכים הבאים לשעלבִּיוֹ. על־מנת לזכות בציון בגרות פנימית בביולוגיה תכתבו עבודת חקר על מחלה לפי בחירתכם מתוך רשימה או מתוך העדפה אישית (תלויה גם באישור והתייעצות איתי). תוכלו לבחור מחלה זיהומית – חיידקית, נגיפית או טפילית או מחלה כרונית; מחלה תורשתית או תסמונת או אחת מהמחלות הסרטניות.

לדוגמה: מחלת צליאק, מחלת סוכרת, שחפת, אוטם שריר הלב, דלקת ריאות, שפעת, מחלת הנטינגטון, מחלת איידס, סרטן הלבלב. ברוך ה' לא חסרות מחלות. אפשר למצוא רעיונות ברשימת הערכים הבאה בויקיפדיה.

5-Ways-to-Get-the-Most-Out-of-Your-Doctors-Visit

בעבודה תאספו מידע ותמונות ממגוון מקורות כתובים וממגוון מקורות ברשת. המידע יעסוק בגורמים למחלה, בתסמיניה ובדרך ההתפתחות שלה; בטיפול, במניעה ובחיסון (אם יש).

היקף העבודה

בין 5-9 עמודים, כולל עמוד שער ועמוד מקורות, לא ההיקף והכמות עיקר אלא האיכות – היכולת לאסוף מקורות מגוונים ואיכותיים, לערוך את מקורות המידע לכדי תוצר מגובש שהוא שלכם.להעתיק-להדביק כולם יכולים בלי להתאמץ. אתם תיצרו תוצר שתוכלו לעמוד מאחוריו ולספר – אני יצרתי את זה.

פרקי העבודה

על העבודה להכיל את החלקים הבאים:

670px-Write-a-Last-Minute-Essay-Step-5

תסמיני המחלה

התופעות, השינויים והנזקים של המחלה. תוך התייחסות מפורשת לרקמה/ות, האיבר/ים ו/או המערכת/ות הנפגעות מהמחלה. וכיצד הפגיעה ברקמה/איבר/מערכת זו פוגעת באדם השלם כולו. לדוגמה, אם תכתבו על מחלה ציסטיק פיברוזיס, תצטרכו לכתוב על הבעיה התאית המובילה לשינוי בריכוז יוני הכלור מחוץ לנאדית הריאה, תצטרכו להסביר כיצד פועלת נאדית הריאה וכיצד שינוי זה מוביל לבעיות חימצוניות הגורמות לנזקים נרחבים בכל הגוף.

גורמי המחלה

מה הגורם למחלה? חיידק? מחלה תורשתית? אולי אף אחד לא יודע עדיין? זה המקום בו תסכמו את הידע לגבי מה הגורם למחלה. פעמים רבות הידע מה גורם למחלה יכול להוביל לפיתוח טיפול למחלה: תרופה או חיסון.

דרכי טיפול, מניעה וחיסון

אם יש טיפול, מניעה או חיסון. זה החלק האופטימי של העבודה בו תספרו על היכולת שלנו לרפא או למנוע או לפחות להקטין את הנזק שגורמות המחלות.

סיכום

בסיכום תחזרו בקצרה על הרעיונות המרכזיים שכתבתם בעבודה ובנוסף תוסיפו פן אישי לעבודה. האם נהניתם לכתוב אותה? האם הסתקרנתם ללמוד עליה עוד? האם יש לכם קרוב משפחה (או אתם) ח"ו החולים במחלה? איך הוא מתמודד עם המחלה? ואולי גם תקווה לעתיד, איך אתם חושבים שהמחקר לגבי המחלה יתקדם ואיזה אפשרויות מעניינות ומקוריות לטיפולים עתידיים יש?

מקורות/ביביליוגרפיה

מהם המקורות בהם השתמשת לצורך העבודה? אם זהו אתר – ציינו את שם הדף ואת הכתובת. אם זהו ספר או אנציקלופדיה – ציין את שם המחבר, את שם הספר ואת העמודים.

העבודה צריכה לשלב לפחות שלושה מקורות, מהם לפחות אחד מודפס (כמו מספר או מאנציקלופדיה) ולפחות אחד אינטרנטי. ויקיפדיה העברית טובה לצורך איסוף מושגים ורעיונות אבל נא לא להסתמך עליה כמקור אינטרנטי יחיד. כמו־כן, אתרים שהכתובת שלהם מסתיימת ב-com או co.il נחשבים פחות אמינים מאחר שאלו אתרים של חברות מסחריות. לעומת זאת, אם האתר הוא של קופת־חולים או מרכז רפואי – האיכות די טובה.

ניתן למצוא מקורות מידע אינטרנטיים איכותיים שאספתי בדף "עוד מדע ברשת", כאן בשעלביו.

בהצלחה רבה! אריאל גליל.

 

 

מודעות פרסומת

תגובה אחת ל-“עבודת בגרות פנימית בביולוגיה

  1. עמיחי שטינברג

    אין על אריאל גליל!!!!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s