מבחן שנתי מסכם

מדעי החומר – כימיה ופיזיקה

א. מבנה החומר (פרק שני ושלישי)

סוגים שונים של חלקיקים: אטומים, מולקולות, יונים. דוגמאות: אטומים של ברזל, אטומים של הליום; מולקולות של מים, מולקולות של סוכר, מולקולות של חמצן; יונים של כלור ויונים של נתרן בסריג של מלח בישול.

יסודות ומבנה האטום (עמו' 15-20, 22-30)

היסוד כמורכב מאטומים זהים זה לזה. יסודות לדוגמה: מימן, חמצן, פחמן, ברזל, זהב, נחושת, גופרית, זרחן.
מאפייני היסודות המתכתיים מול מאפייני היסודות האל-מתכתיים (רק ברמת התופעות).

גרעין (פרוטונים וניטרונים) ו"ענן" (אלקטרונים); היחס בין נפח הגרעין לנפח האטום. המאפיינים של כל אחד מהרכיבים התת-אטומיים: מטען, מסה ותנועה. הרכיבים התת-אטומיים זהים בכל סוגי האטומים.

אפיון כל יסוד באמצעות מספר הפרוטונים בגרעין האטום (המספר האטומי). שוויון בין מספר הפרוטונים ומספר האלקטרונים באטום ניטרליכוחות חשמליים בין אלקטרונים לפרוטונים (משיכה), בין אלקטרונים לבין עצמם (דחיה) ובין פרוטונים לבין עצמם (דחיה). אלקטרונים חופשיים במתכות (בגוש מתכת ולא באטום הבודד).

החלקיקים והמבנים מהם בנויים יסודות: אטומים בודדים (גזים אצילים); מולקולות, לדוגמה: O2, .Br2, S8

טבלת היסודות (31-44, 20-21)

סידור היסודות בטבלה: מיקום קבוצות המתכות והאל-מתכות בטבלה; בשורות – היסודות מסודרים לפי סדר עולה ועוקב של המספר האטומי שלהם; בטוריםמשפחות כימיות: יסודות דומים בתכונותיהם (מתכות אלקליות, הלוגנים, גזים אצילים).

סידור האטומים כגורם נוסף המשפיע על תכונות היסוד: סידור אטומי פחמן והתכונות של גרפיט, יהלום ופולרן.

סימול יסודות בשפת הכימאים: מימן, הליום, פחמן, חנקן, חמצן, כלור, ברום, יוד, גופרית, זרחן, נתרן, מגנזיום, סידן, אבץ, ברזל, נחושת

תרכובות מולקולריות ויוניות (45-53)

התרכובת כבנויה מצרוף של אטומי יסודות הקשורים זה לזה. קשר כימי כמאפיין צרוף של 2 אטומים או היצמדות של 2 אטומים זה לזה. מולקולה כבנויה מאטומים הקשורים ביניהם בקשרים כימיים. נוסחה כימית כמייצגת את מרכיבי התרכובת והיחסים ביניהם.

תרכובות מולקולריות הבנויות מאטומי מתכת ואל־מתכת ונוסחאותיהן. לדוגמה: מים, פחמן דו-חמצני, גלוקוז, מימן כלורי, כוהל, גופרית דו-חמצנית.

תרכובות יוניות הבנויות מיוני מתכת ואל־מתכת ונוסחאותיהן; היונים מבוססים על אטום יחיד. לדוגמה: נתרן כלורי, אבץ דו-יודי, נחושת-גופרית. אטום מתכת כמוסר אלקטרון – יון חיובי, לדוגמה: יון נתרן; אטום אל-מתכת כמקבל אלקטרון – יון שלילי. לדוגמה: יון כלור.

קשר יוני כקשר בין יונים טעונים במטענים מנוגדים, הנמשכים זה לזה בתרכובת יונית.

תערובות (65-86)

תערובת כחומר שאינו טהור. תערובת אחידה (הומוגנית) לדוגמה: תמיסה, מסג, אוויר. תערובת לא אחידה (הטרוגנית) לדוגמה: משקה מוגז, סלט ירקות, חול. חומר מרוכב כחומר מעשה ידי אדם שתכונותיו עולות על התכונות של כל אחד מהחומרים שבו. לדוגמה: פיברגלאס, תחבושת גבס, בטון משוריין. (הרחבה). הבדלים בין חומרים טהורים (יסודות, תרכובות) לבין חומרים שאינם טהורים (תערובות).

תמיסה כסוג של תערובת אחידה: התמוססות (ממס, מומס, תמיסה); תמיסה מרוכזת ותמיסה מהולה; השפעת הגורמים טמפרטורה וערבוב על מהירות ההתמוססות. שימושים בתכונת ההתמוססות (משקאות, תרופות, צבעים).

שיטות להפרדת חומרים בתערובת באמצעות תכונה מפרידה: סינון, זיקוק, כרומטוגרפיה.

ב. שינויים בחומר (פרק רביעי)

התהליך הכימי (87-92, 94, 96-106)

דוגמאות לסוגי תהליכים כימיים: הרכבת תרכובת מיסודותיה, לדוגמה: הפקת מים ממימן וחמצן; פירוק תרכובת ליסודותיה, לדוגמה: אלקטרוליזה של נחושת כלוריתי, אלקטרוליזה של מים; בעירה: תגובת חומר עם חמצן תוך היווצרות להבה, לדוגמה: שריפת עץ, בעירת מגנזיום.

זיהוי תהליך כימי: הופעת תכונות חדשות של חומרים והעלמות של תכונות. לדוגמה: כאשר מערבבים שתי תמיסות שונות זו עם זו, יכולים הופעת משקע, הופעת ריח, הופעת גז או שינוי צבע להעיד על תהליך כימי.

המגיבים והתוצרים בתהליך כימי: ניסוח תהליך כימי בעזרת שמות התרכובות במילים ובנוסחאות כימיות.

המרות אנרגיה בתהליכים כימיים: תהליך קולט אנרגיה (אנדותרמי), לדוגמה: פירוק סוכר בחימום, אפיית לחם. בתהליך קולט אנרגיה נקלט חום, או קרינה, או אנרגיה חשמלית ומומרת לאנרגיה כימית, והיא המאפשרת את התרחשות התהליך. תהליך פולט אנרגיה (אקסותרמי), לדוגמה: שריפת סוכר, תגובת נתרן ואשלגן עם מים. בתהליך פולט אנרגיה משתחררת אנרגיה כימית מהתהליך תוך שהיא מומרת לחום, או קרינה, או אנרגיה חשמלית.

חוק שימור המסה (108-110, 122-124)

שימור המסה בעת התרחשות תהליכים כימיים. מסה ככמות חומר. סרטון TED-Ed בנושא.

ג. כוחות ותנועה (פרק שישי)

יעודכן בהמשך השבוע.

מדעי החיים – ביולוגיה

רבייה בצמחים (פרק רביעי)

עמודים 82-89, 98-102. יש לדעת את המושגים הבאים : האבקה, ריבוי וגטטיבי, מין= מיון, רביה זוויגית, רביה אל־זיווגית , עלי, אבקן.

מערכת אקולוגית (פרק חמישי)

בפרק זה יושם דגש על הסקת מסקנות מדעיות מתוך גרפים ונתונים של קריאת מאמר. בעמו' 190 יש ליזכור את המדרג הביולוגי. מושגים: מרכיבים ביוטיים, מרכיבים אביוטיים, פוטוסינתיזה, המדרג הביולוגי, ביוספרה, מגוון מינים, מגוון ביולוגי, אוכלוסיה, אורגניזם.

עמו' 202-203 הייתה התייחסות נרחבת בכיתה כולל תשובות.

סביבת חיים עמו' 204-207.

התאמת יצורים לסביבת חיים עמו' 208-221.

מושגים: בעלי טמפ' קבועה / משתנה, הידרו דינמי, פיוניות, יחסי גומלין בין יצורים חיים.

עמודים 222-226. מושגים: יצרנים, צרכנים, מפרקים.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s